Аграрії можуть опинитися без насіння під час посівної

0

Не довго українським аграріям довелося тішитися рекордними врожаями. Після минулорічного національного валового збору зерна обсягом 66 млн тон нинішній сезон вже може бути зірваний на етапі посівної.

А все тому, що гальмується процес реорганізації державної системи реєстрації та сертифікації насіння й садивного матеріалу. З моменту припинення діяльності Державної інспекції сільського господарства з 20 грудня минулого року повністю припинилась сертифікація насіння та садивного матеріалу. Ці повноваження були передані Міністерству аграрної політики, яке почало створювати Державне підприємство «Державний центр сертифікації та експертизи сільськогосподарської продукції». Однак процес сертифікації насіннєвих лабораторій нині просувається дуже повільно. Як результат – українські аграрії можуть лишитися без сертифікованого насіння прямісінько перед сівбою ярих культур. Очевидним наслідком ситуації може бути висівання контрафактного насіння та прямі втрати урожаю, – вважає Олександр Жемойда, виконавчий директор Асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» (УКАБ).

Насіннєва асоціація України, яка об’єднує виробників насіння іноземної селекції, асоціація «Українське насіннєве товариство», що переймається інтересами виробників українського насіння, УКАБ та інші профільні організації під час прес-концеренції 14 лютого запевнили журналістів, що неодноразово звертались до МінАПП та КМУ з проханням не допустити зупинення сертифікації і прискорити процес передачі повноважень та затвердити порядок сертифікації, а також пропонували свою допомогу та співпрацю для вирішення ситуації.

1

За словами Олексія Стеценка, директора з розвитку бізнесу компанії «Агроскоп Інтернешнл» наразі сертифіковано понад 1 млн тон насіння, в тому числі зернових культур. Водночас 25-30%, а саме приблизно 150 тис тон насіння ще не сертифіковано. Тобто якщо цей обсяг насіння аграрії не отримають до 1 березня, то у цьому сезоні можуть лишитися незасіяними 2-3 млн га, а імпортне насіння не врятує ситуацію.

Заступник директора департаменту, начальник управління виробництва продукції рослинництва та насінництва МінАПП Леонід Сухомлин зізнався, що для швидкого і успішного завершення акредитації насіннєвих лабораторій, які можуть сертифікувати насіння наразі не вистачає фінансування та процес затягується через процес передачі майна у розпорядження новоствореного ДП і перезаключення договорів на комунальні платежі.

Із 260 насіннєвих лабораторій, які входили у мережу Державної інспекції сільського господарства до ДП «Державний центр сертифікації та експертизи сільськогосподарської продукції» передали лише 110. Водночас аграрний держслужбовець повідомив, що заявки на сертифікацію насіння вже почали приймати у 14 областях, а процес сертифікації вже розпочатий. Пан Сухомлин не надто переконливо спробував запевнити журналістів, що до початку березня українські аграрії зможуть купувати сертифіковане насіння ярих культур.

МінАПП не  підтримує прохання профільних асоціацій щодо можливості вводити в обіг насіння з міжнародними сертифікатами ОЕСР та ISTA пояснюючи це розбіжностями у визначенні кондиційності посівного матеріалу.

 На перспектину МінАПП обіцяє, що надалі сертифікацію насіння зможуть проводити не лише насіннєві лабораторії мережі ГП, але і будь-який орган, або юридична особа, яка відповідає вимогам законодавтва, подасть заявку та пройде акредитацію.

 Журнал Agroexpert