Цьогорічна EuroTier: чим «дихає» європейське тваринництво?

0

Анна Назаренко, Agroexpert (Німеччина – Україна)

Замкнений цикл виробництва, повна автоматизація процесів із мінімізацією впливу людського чинника, енергетична безпека, підтримка здоров’я та добробуту тварин – ось основні меседжі цьогорічної виставки EuroTier.

Відвідуючи виставку такого масштабу, а EuroTier вважають найбільшою виставкою для тваринників в Європі, дуже швидко опиняєшся на гребені хвилі сучасного тваринництва: найновітніші продукти, тенденції технологічних рішень – усе прямо на долоні. Представлені всі напрями, якими рухатиметься європейське тваринництво найближчим часом. Їхнім індикатором є власні інновації експонентів, теми форумів, семінарів та фахових дискусій.

За ці 4 дні (захід проходив із 15 по 18 листопада) виставку відвідали понад 160 тис. зацікавлених у тваринництві, з них 36 тис. – іноземці. Організатори говорять, що вже побили рекорд 2012 року. Звісно, обійти всі 2629 стендів учасників за такий час просто нереально. Втім, нам вдалося поспілкуватися із експонентами – фірмами, як відомими та популярними в Україні, так і тими, хто ще не вийшов на український ринок, проте дуже зацікавлений у тому.

Виробництво від А до Я

Великі компанії, що виробляють обладнання для тваринницьких комплексів, наразі показують свою універсальність, пропонуючи власну продукцію для всіх ланок виробництва. Так, компанія GEA своєю продукцією представила весь процес виробництва молока: від його отримання до пакування. Дотримуючись філософії розуміння, чого потребують клієнти, компанія пропонує їм власні рішення, враховуючи особливості ринку кожної країни. Ефективне видоювання, швидке охолодження та зручне транспортування молока з подальшою його якісною переробкою – це завдання, які виконує різне технологічне обладнання цієї компанії, дотримуючись при цьому концепції підтримки благополуччя тварин.

Представлені на виставці новинки компанії покликані максимально автоматизувати виробництво молока. Мультибоксова система МІone – робот, який здатний доїти без втручання людини до 70 гол. корів, а також монобоксова система. Ці роботизовані системи визначають якість молока та загальний стан корови. Робот відокремлює видоєне з кожної чверті молоко, аналізує його на наявність домішок крові, соматичні клітини, бакобсіменіння, та збирає проби для переправлення у лабораторію для хімічного аналізу. Якщо результати аналізу, зробленого роботом, свідчать про погіршений стан здоров’я корови, молоко від неї видоюється в окрему ємність, а на смартфон або комп’ютер менеджера приходить повідомлення.

Ще один продукт компанії, яким цікавляться молоковиробники з України, – роботизована карусель Dairy Pro Q. Вона здатна доїти понад 1000 корів у 40 роботизованих боксах. До того ж кожна з доїльних установок обладнана 4D-камерами та лазерним променем (аби швидко знайти дійку і надіти стакан), системою попереднього ультрафіолетового очищення молока.

Здоров’я та благополуччя тварин

1

Теми декількох семінарів із тваринництва та птахівництва, що лунали під час виставки, були присвячені питанням толерантного поводження з тваринами, зменшення використання антибіотиків у лікуванні та, зокрема, захисту тварин. Адже стрес, який отримує тварина, чинить негативну дію не лише на поточну продуктивність, а й «відкладається» у майбутній. Таке просте питання: чому зала очікування перед доїнням має бути достатньо просторою, коли варто економити на площах приміщень аби використовувати їх оптимально, має таке ж просте пояснення. Під час очікування доїння корови збиваються у купи та тупцюють на місці. Через це пошкоджується покриття підлоги. А пізніше воно травмує корів, у тварин виникає стрес, і надої зменшуються. Ось такий важливий момент, що стосується правильного планування приміщень.

Щодо догляду або менеджменту стада. Тут також допомагає планування відповідних процесів та контроль за тваринами. Приміром, контроль отелень може запобігти виникненню захворювань у післяотільний період, адже 9 із 10 таких захворювань «зароджуються» ще у відділенні для отелень. Важливою залишається і профілактика хвороб, особливо маститів, у дійних корів. Якщо на початку лактації вміст соматичних клітин у молоці становив понад 200 тис., то за цю лактацію корова дасть приблизно на 718 л молока менше очікуваного. Для профілактики маститів фахівці пропонують не шкодувати соломи для підстилки у відділеннях для отелень. Та, звісно, дотримуватися гігієни під час доїння.

Щодо цього пункту, на виставці ми зустріли представників швейцарської фірми, що виробляє тонку дерев’яну стружку agroclean® для витирання й масажу вимені корів перед доїнням. Цю стружку називають ще дерев’яною вовною: вона не створює пилу й уламків, дуже м’яка, але при цьому зручна у застосуванні. Завдяки своїй структурі вовна добре стимулює вим’я, що сприяє природному виділенню окситоцину. Також вона має природні антисептичні властивості та не ушкоджує ніжну шкіру вимені й дійок. Відтак таке просте сухе чищення вимені запобігає виникненню резистентності у мікробів. Утім, цю вовну зручно використовувати і з гігієнічними засобами.

Дерев’яну вовну виробляють із ялини або сосни за високими швейцарськими стандартами. Вже кілька років поспіль вона має неабиякий попит у європейських фермерів. А її виробник, компанія Lindner Suisse GmbH, зацікавлений також у виході на український ринок та наразі шукає надійних партнерів в Україні. Більше інформації про фірму та її продукцію можна знайти за адресою: http://www.lindner.ch/en/.

Якщо результати останнього контролю молока показали вміст соматичних клітин близько 100 тис., під час консервації вимені слід використати антибіотики. Проте з цими лікарськими засобами варто поводитися вкрай обережно.

Наразі вся Європа намагається уникнути застосування антибіотичних препаратів передусім у тваринництві через збільшення резистентності небезпечних для людини збудників. Тож багато компаній пропонують кормові та лікарські засоби для лікування тварин на основі альтернативних, інколи гомеопатичних препаратів. Ось, приміром, італійська компанія Lombarda Trading s.r.l. займається виробництвом фітодермокосметики для тварин усіх видів. Креми та гелі на основі рослини гарпагофітуму (Harpagophytum) мають дезінфікувальну, протизапальну, зв’язувальну і ранозаживлювальну дію, лікують шкірні та захворювання суглобів. Для точного визначення збудника на фермі компанія розробила експрес-тест, що видає інформацію про наявного збудника (загальна кількість аеробних мікроорганізмів, коліформні бактерії, стафілококи і сальмонели) за 12 годин. Ще одна розробка цієї компанії – кормова добавка на основі водоростей Algatan, що містить поліфеноли та полісахариди: для оптимального засвоєння кормів, запобігання кишковим розладам, підвищення імунітету тварин.

Кормовим добавкам, що сприяють травленню та підвищенню імунітету тварин, від відомого в Україні виробника – компанії Josera, приділяли свою увагу й відвідувачі виставки. Так, препарат Лакто Старт для профілактики кетозів у корів, це так званий продукт все в одному. Він містить пропіленгліколь, та оскільки цей компонент перебуває  у сухому вигляді, його розчинення в організмі тварини уповільнене, тому активні речовини надходять у кров маленькими порціями, проте тривалий час. Це й забезпечує високу ефективність продукту порівняно з поширеною рідкою формою пропіленгліколю.

Для прогресивного свинаря

У свинарстві найбільш гострою залишається тема здоров’я тварин. Дедалі більше розробок, і пов’язаних з ними обговорень, стосуються контролю й мінімізації використання антибіотиків. Приміром, у Данії створено прозору електронну систему, де фіксується придбання за рецептом антибіотиків кожним фермером. Якщо річна кількість придбаних і навіть ще не застосованих препаратів у перерахунку на тварину навіть несуттєво перевищує норму, то винуватці отримують жовтку картку і потрапляють під додаткові перевірки місцевого ветеринара, за які доведеться сплатити. Якщо ж, не дай Боже, червона картка (значно перевищено норму), то перевірки здійснюватиме державна ветеринарна служба. З 2009 р. данці зменшили використання антибіотиків у свинарстві на 22%. До речі, лише тетрацикліну з 2014 по 2015 рік застосовували на 11% менше. Фермери зацікавлені не потрапити під перевірки, тож торік лише 50 із них отримали жовті картки.

Не забули фірми-експоненти й приділити увагу здоров’ю новонароджених поросят. Компанія TrowNutrition зорієнтувала свою програму LifeStart на годівлю поросних свиноматок, адже всім відомо, що здоров’я поросят закладається ще на етапі внутрішньоутробного розвитку.  Останнім часом на європейських фермах кількість поросят у гнізді зросла до 16, утім, маса кожного під час народження стала меншою. Тож для належного їхнього розвитку не варто забувати про використання амінокислот у годівлі свиноматок. Конверсія корму 1,7 може стати нормою, якщо фермер підтримує збалансовану годівлю гігієною та менеджментом.

Деякі експозиції були присвячені альтернативним методам кастрації, адже згідно з директивами ЄС цю процедуру заборонено проводити без знеболювання.

Досягнення оптимальних забійних кондицій свиней важливе для отримання виручки від реалізації тварин. Фірма Meier-Brakenberg розробила систему на основі штучного інтелекту PiggyCheck. За допомогою 3D-камери можна точно і без зайвого стресу для тварини й людини визначити масу та кондиції тіла свиней у бухті або загоні. Ця програма видає інформацію і про масу окремих частин тулуба. Дані щодо кондицій після забою направляються фермеру, так він може порівняти попередні та останні показники. Це допоможе у подальшому провести правильну племінну роботу зі стадом і налагодити оптимальну годівлю.

Сучасне європейське свинарство дедалі більше орієнтується на екологічність та сталість виробництва. Тож багато компаній представили на виставці системи очищення відпрацьованого повітря (фільтри), які мають зменшити викиди шкідливих газів (як-от аміаку) у повітря. Аби знизити кількість використання хімічних речовин для очищення труб питної води та рідкого корму розроблена система ультразвукового очищення. Ця система за допомогою ультразвукових хвиль вичищає поверхню труб від мінералізованих та скам’янілих осадів.

Для зниження витрат на опалення свинарника аж на 80% розроблена система зворотного продукування тепла. Це замкнена вбудована система, яка в якості джерела тепла може використовувати відпрацьоване повітря, центральний вентиляційний канал або тепло з біогазової установки.

«Цвіт нації» коров’ячої

1

Представників найліпшої генетики порід великої рогатої худоби можна було побачити на традиційному шоу тварин TopTierTreff. Це саме той захід, який повинен відвідати кожен спеціаліст-селекціонер. Адже тут можна було не лише помилуватися красивими коровами, а й отримати цінні консультації щодо підбору пар у фахівців племінних організацій і навіть придбати деяких тварин. До речі, не всі племінні станції привезли на виставку своїх бугаїв-плідників. Цих тварин вважають дуже цінними, тому ризикувати з тривалим їх перевезенням та стресом на самій виставці, мало хто хоче. До того ж бугай має свій режим: має «працювати» і відпочивати на станції.

Головним трендом європейської селекції залишається відбір тварин за геномною оцінкою. Завдяки впровадженню цієї технології можна виграти час, і почати ефективно працювати з твариною ще до отримання інформації про її нащадків.

Окрім порід молочного та комбінованого напрямів, на виставці були представлені й м’ясні породи ВРХ, а також деякі породи кіз, овець та коней (норікер).

Тож на виставці можна знайти не тільки знамениті німецькі пиво та ковбаски, а й безліч інновацій, отримати нові знання та практичні рішення для будь-якої виробничої ситуації. Саме тому EuroTier можна сміливо назвати центром тваринницького світу.