Ліпше профілактика, аніж лікування

0

У господарствах інтенсивного типу виробництва тварин утримують у дуже високих концентраціях, що спричинює виникнення пов’язаних із цим ризиків. Адже будь-які негативні або тривожні фактори проявляються майже миттєво і часто з фатальними для економіки підприємства наслідками.

 

Не кожен фермер усвідомлює, наскільки сильно можуть бути забруднені мікроорганізмами приміщення для утримання тварин, система подавання води та резервуари для зберігання кормів, а також те, що на продуктивність впливає не лише правильна годівля та вакцинація.  

Інфекційні захворювання викликають патогенні мікроорганізми, а в багатьох господарствах з утримання свиней незадовільний стан здоров’я тварин є наслідком нездатності забезпечити систематичне зниження інфекційного тиску на поверхнях у приміщенні, у повітрі, у шляхах подавання води та корму. Цей «інфекційний тиск» можна точно встановити за допомогою ветеринарних змивів (див. тaбл.). Тому не дивно, що взаємодія згаданих вище негативних чинників спричинює імунодепресію і, як наслідок, втрату продуктивності, підвищення конверсії, а інколи навіть високий рівень смертності тварин. Негативні чинники проявляються настільки швидко, що часто можуть спричинити фатальні наслідки для економіки господарства.  

Фірма «Текро» вийшла за межі зоотехнії, годівлі та лікування й зосередила свою роботу на профілактиці виникнення захворювань і пом’якшенні їхніх симптомів.

Програма для захисту здоров’я тварин «Оберіг» допоможе вирішити низку небезпечних чинників та уникнути багатьох ризиків, якими часто нехтують свинарі. У цій програмі враховано досвід фермерів із 60-ти країн світу щодо проведення профілактичних заходів. Адже саме профілактика є тим ключем, який веде до скорочення витрат, використання генетично закладеної продуктивності тварин, а отже, до підвищення рентабельності.

На фермах завжди існують деякі «критичні точки» найвищого ступеню небезпеки, з якими доводиться постійно боротись:

  1. Mиття приміщень під високим тиском (> 120 бар) без попереднього змочування.
  2. Дезінфекція мокрої поверхні та недостатнє покриття приміщень (стелі, техніка, вентиляція).
  3. Використання універсальної дезінфекції (неефективної у жорсткій воді та за органічного забруднення).
  4. Недотримання рекомендованої концентрації дезрозчину.
  5. Біоплівка у напувалках та пліснява у резервуарах для кормів.
  6. Неправильне дозування дезрозчину з розрахунку на 1 м2.
  7. Недбалість та безвідповідальна робота персоналу (перенесення захворювань трансфером).

 

Як видно з тaблиці, стійла свиней є від природи забрудненим середовищем (A), яке може стати потенційно небезпечним за неналежної роботи персоналу. Величезна концентрація мікроорганізмів підвищує імунодепресію свиней і переносить навантаження на наступні цикли. Їхню кількість можна швидко знизити завдяки сухому або вологому чищенню аж на 99,9% (C). Однак якщо після звільнення тваринами приміщень виконати миття під високим тиском, то це призведе до повторного забруднення та рознесення збудників захворювань на навколишні території (B), що спричинить поширення хвороб навіть протягом 1 циклу. А якщо ми хочемо перешкодити перенесенню інфекційного середовища на наступний цикл, то необхідно знизити кількість мікроорганізмів на всіх поверхнях у приміщеннях до порогу, нижчого за інфекційний на <1x103 KУО/cм2 (D), тобто який не становитиме небезпеки для здоров’я тварин. Це стосується будь-якої поверхні, у тому числі вологопоглинального дерева, бетону, штукатурки, пластику, підстилки. До ризиків належить також перенесення інфекцій повітряним (E) та аліментарним (харчовим) шляхами (F).

Інтенсивне ведення сільського господарства несе з собою високе інфекційне навантаження. Помилки персоналу стають причиною занесення нових захворювань або легкого їх поширення серед тварин у межах ферми. У поєднанні із зоотехнічними помилками та лікуванням наосліп це може негативно вплинути на бюджет ферми.

Усунення ризиків можна досягти лише за допомогою правильної профілактики. Саме таку забезпечує програма «ОБЕРІГ», що дає змогу контролювати зоотехнічні заходи, які проводять на фермах. Ця програма допоможе ефективно знизити інфекційний тиск за допомогою спеціальних заходів, мийних та дезінфікувальних препаратів, що за правильного застосування мінімізують ризик допущених працівниками помилок. Вона також забезпечить подовжену експозицію антимікробних активно діючих речовин на будь-якій поверхні (понад 15 хв). Правильно обрані допоміжні речовини пригнічують ріст бактерій та плісняви на 8 тижнів. Особлива перевага цієї програми – зниження прямих і непрямих витрат. За результатами останнього міжнародного конгресу на тему біобезпеки («Біосек’юріті»), який проходив у Німеччині, програму «Оберіг» визнано такою, що рекомендують для впровадження на всіх фермах. Адже вже неодноразово доведено, що профілактика набагато ліпша, аніж лікування.  

 

Загальна кількість мікроорганізмів, наявна у стійлах, протягом циклу вирощування свиней

2

3