МІЖНАРОДНІ НОВИНИ [agroexpert №6(95) 2016]

0

Швейцарія

Хороша продуктивність свиней без сої

Якщо швейцарські виробники свинини обиратимуть тих тварин, що здатні рости, отримуючи невелику кількість протеїну, країна зможе взагалі відмовитися від імпорту сої для відгодівлі свиней. Такого висновку дійшли науковці Дослідного інституту Agroscope під час перевірки норм годівлі свиней. У рамках досліду щодо ефективності зниження викидів азоту науковці досліджували, як низький вміст протеїну у годівлі свиней впливає на кількість викидів азоту. Супутнім результатом цього дослідження стало те, що вони помітили, що близько 30% свиней дослідної групи попри дефіцит протеїну в їхньому раціоні росли цілком нормально. Це означає, що шляхом селекції свиней на ефективність використання азоту можна заощадити значні обсяги імпорту сої. Науковець Agroscope Петер Штолль навіть переконаний, що Швейцарія взагалі може відмовитися від імпорту сої для відгодівлі свиней. Це забезпечить здешевлення корму, а місцеві або альтернативні джерела протеїну матимуть конкурентні переваги. Нині ж близько 75 тис. т сої як джерела протеїну щорічно потрапляє у годівниці швейцарських свиней, і переважна більшість – із-за кордону. Висновки, яких дійшли в ході досліджень, можуть забезпечити щорічну економію швейцарським свинарям близько 18 млн швейцарських франків (16,5 млн €) і на 5300 т менше викидів азоту в атмосферу. «Загалом, зміна напряму в племінному розведенні свиней, а саме виведення свиней за генотипом корму, суттєво поліпшить стійкий розвиток виробництва свинини», – пояснив пан Штолль. Найвищою метою племінного розведення має бути селекція тих тварин, у яких навіть за низького забезпечення протеїном не відбувається зниження приростів та погіршення здоров’я, показників відтворення й якості м’яса.

Румунія

Бджолярі скаржаться на «катастрофічний рік»

1

Несприятлива погода негативно вплинула на пасіки Румунії. Як пояснив президент Асоціації бджолярів Румунії (ACA) Іон Фете, надмірні дощі, а також тривалі несприятливі погодні умови минулих тижнів сильно позначились на взятках меду. Пасічники переживають «катастрофічний рік» і потребують допомоги, оскільки сім’ї бджіл потребують значних обсягів підгодівлі, повідомив пан Фете. Бджолярі змушені давати близько 15 кг цукрового сиропу на бджолину сім’ю – це втричі більше, ніж у звичайні роки. Найбільше, за даними Іона Фете,  постраждали пасіки у західній частині Румунії, а також у центральній та південній частині країни. Лише у північному регіоні становище дещо ліпше.

ЄС/США/світ

USDA прогнозує рекордний експорт пшениці з ЄС у 2016/2017 МР

За оцінками американського Міністерства сільського господарства (USDA), Європейський Союз у 2016/2017 маркетинговому році експортує стільки пшениці та виробів із неї, як ніколи раніше. Вашингтонські експерти збільшили свої прогнози на 500 тис. т до 35,5 млн т. Оцінки експорту пшениці країнами ЄС під кінець сезону 2015/2016 МР підняли також на 500 тис. т до 33 млн т. У 2014/2015 МР, згідно з даними USDA, вивезено рекордні на той час обсяги пшениці – 35,4 млн т. Причинами зміни прогнозів щодо майбутньої кампанії Міністерство сільського господарства США називає жвавий попит останнім часом на експортні ліцензії у Брюсселі, а також кращий прогноз урожаю в ЄС. Прогнозований збір урожаю пшениці в країнах ЄС вашингтонські експерти зазначають на рівні 157,5 млн т. За останній рік тут трохи перевищили межу у 160 млн т, а в 2014 р. у ЄС зібрали 156,8 млн т пшениці. У зв’язку з очікуванням хороших урожаїв торгівля і сільське господарство входить у новий сезон із відносно високими перехідними запасами пшениці. USDA рахує 19,2 млн т порівняно з 18,7 млн на початок теперішнього маркетингового року та 13,8 млн т рік тому. Споживання пшениці у ЄС вашингтонські експерти у 2015/2016 МР оцінюють на рівні 128,8 млн т, її потреба у майбутній кампанії очікується менша на 1 млн т. Прогнози імпорту  USDA позначив на рівні 5,5 млн т, це на 1,2 млн менше, ніж оцінки на 2015/2016 МР.

Білорусь/світ

Більше молока в Білорусі

1

Не лише молоковиробники ЄС, а також і виробники молока в Білорусі надоїли більше молока у першому кварталі 2016 р. Як нещодавно повідомило Міністерство сільського господарства Білорусі, кількість виробленої сировини за перші три місяці зросла на 1,9% до 1,58 млн т порівняно з відповідним періодом торік. Молокозаводи за цей час розширили своє виробництво масла на 6,3% до 27 тис. т і сиру – на 2,4% до 43 900 т. Водночас  виробництво продукції із сухого та консервованого молока було обмежено. Через низькі ціни виручка від реалізації молока зменшилась, наприклад, за реалізації масла на 4,6%, а за реалізації сиру – на 0,1%. Згідно з даними Міністерства, молоковиробники добре здійснювали експорт молочних продуктів, причому домінували поставки до Росії із питомою вагою 90% усього збуту за кордоном. За даними в.о. Міністра сільського господарства Леоніда Марініча, у майбутньому слід розраховувати на подальше зростання молочного сектору Білорусі. Цього року виробництво молока, порівняно з 2015 р., має збільшитися приблизно на 6%, причому виключно завдяки зростанню продуктивності корів, а не збільшенню поголів’я. До 2020 р. експерти прогнозують збільшення виробництва білоруського молока на третину до 9,6 млн т. За умов самозабезпечення понад 200% збільшені обсяги виробництва мають збувати повністю за кордон. Уже сьогодні Білорусь є одним із найважливіших світових експортерів молочних продуктів. Торік країна посіла третє місце у світі за експортом масла та сухої молочної сироватки, а за вивезенням сиру і сухого знежиреного молока – п’яте.

Франція/світ

Франція заборонила завезення вишні з дев’яти країн

1

Французький уряд опублікував список країн, яким заборонено ввозити вишні до Франції. Так, в урядовому списку з 11 червня перебуває дев’ять країн: Австрія, Болгарія, Хорватія, Люксембург, Румунія та Чехія, а також Канада, США і Туреччина. Інші країни-члени ЄС, а також Аргентина і Чилі, можуть й далі експортувати вишню до Франції. Причиною цьому є те, що у Франції з квітня більше не видають спеціального дозволу на використання діючої речовини засобів захисту рослин – діметоат. Ця речовина є складовою інсектицидів, які застосовують у боротьбі з дрозофілою плямистокрилою. Міністр сільського господарства Стефан Ле Фоль повідомив, що Париж забороняє реалізацію вишень, що походять із країн, де вишні обробляють інсектицидами, що містять цю діючу речовину. На вишні, що походять із країн, яких немає в переліку заборонених, відповідні контрольні органи повинні надати офіційне підтвердження країни походження, що гарантує, що жоден із використаних засобів захисту рослин не містить діметоатовмісні субстанції. Водночас, оцінки щодо зібраного врожаю французьких вишень погіршились. Урядова служба Міністерства сільського господарства Франції переглянула свої прогнози в менший бік, а саме на 11% до 37 300 т. У регіонах вирощування цих ягід (Рона-Альпи і Південь-Піренеї) експерти очікують зниження врожаю на 23–25%. Причиною цьому є вологі погодні умови останніми тижнями і навіть місяцями.