МІЖНАРОДНІ НОВИНИ “випуск №1(66)”

0

Євросоюз проти нового гібрида ГМ-кукурудзи

385 депутатів Європарламенту підтримали попередню заборону допущення на територію ЄС гібрида ГМ-кукурудзи 1507 під назвою Геркулес. При цьому особливо сильним було лобіювання з боку «зелених», які наголошували на загрозі впливу пилку зазначеного гібрида на скорочення популяції метеликів та інших запилювачів.

Окрім того, гібрид стійкий до гліфосату, який також визнаний у ЄС як гербіцид, який може заподіювати шкоди навколишньому середовищу та буде заборонений у європросторі з 2017 року.

На початку лютого рішення щодо гібрида 1507 буде прийнято остаточно, до того часу представники гентехніки пропонують вивчити досконаліші методи оцінки генних ризиків.

Нині у ЄС вирощують лише одну ГМ-культуру – гібрид кукурудзи MON 810. Основною країною вирощування є Іспанія, окрім неї, ще у восьми країнах ЄС, серед яких – Німеччина, Франція, Австрія, Угорщина, Люксембург та Греція. За рішенням комісії ЄС, ГМ-картоплю Амофлора не вирощують на території Європейського Союзу.

Росія ослабила заборону на ввезення білоруської свинини

Росія продовжує роз’язувати пасок заборони на завезення свиней та м’яса з Республіки Білорусь. На початку січня, за повідомленням Россільгоспднагляду, знято заборону із шести сільськогосподарських і переробних підприємств у Брестській області. Це сталося завдяки позитивним висновкам білоруської ветеринарної служби, яка не виявила ознак африканської чуми свиней (АЧС). Раніше, у жовтні минулого року, було знято заборону на імпорт з виробників і переробників свинини Мінської області. Заборону було запроваджено у серпні минулого року через офіційне виявлення двох спалахів АЧС на  суміжній терирорії. Однак спострігачі пов’язали обмеження із суперечностями щодо спільного між країнами експорту калію, які виникли за два тижні до введення заборони на свинину.

Хорошого – потрошку

У ЄС можуть ухвалити норматив, що обмежуватиме кількість кориці на кілограм тіста, передає британське видання «Дейлі телеграф».

Пропонована заборона спрямована на реалізацію європейських положень, що обмежують обсяг кумарину – натуральної токсичної хімічної речовини, яку найчастіше використовують під час виготовлення касії (дешевої кориці).

У високих дозах касія може спричинювати головні болі, ураження печінки, гепатит. У низці дослідів, що раніше проводили над щурами, ця речовина також призводила до виникнення раку.

Згідно з можливою постановою кількість кориці у хлібобулочних виробах обмежуватимуть до 15 мг на один кілограм тіста. Це означає, що традиційні данські коричні булочки у формі равликів потраплять під заборону.

«Це є кінцем булочок із корицею у класичному вигляді за прийнятою рецептурою», – говорить очільник данської асоціації пекарів Харді Крістенсен.

Російська Федерація

Прем’єр РФ Дмитро Медведєв підписав урядову постанову, згідно з якою чиновники зобов’язані подавати на оцінку подарунки, що вони отримали під час офіційних заходів.

Згідно з документом держслужбовець зобов’язаний повідомити про подарунок протягом трьох днів з моменту його отримання або не пізніше трьох днів після повернення з відрядження.

Співробітники уповноваженої державної організації проведуть оцінку вартості подарунка «на підставі ринкової ціни, яка діє на дату приймання подарунка до обліку, або ціни аналогічної матеріальної цінності у порівнянних умовах». Подарунками не вважатимуть канцелярське приладдя, надане чиновникові як учаснику заходу з метою виконання ним службових обов’язків, квіти і цінні подарунки, вручені як нагороди.

Максимальна ціна подарунків для чиновників – 3 тис. рублів. Якщо подарунок коштує не більше, його повернуть назад. В іншому випадку цінний об’єкт буде продано, а кошти, виручені від його реалізації, зарахують у дохід бюджету.

Втім, чиновнику надається право викупити у держави свій дорогий подарунок. У разі якщо подарунок вартістю понад 3 тис. рублів виявиться нікому не потрібним, його мають знищити.

На початку грудня глава адміністрації президента РФ Сергій Іванов повідомив про підготовку постанови, що регламентує порядок поводження чиновників з подарунками. «На жаль, це закладено у багатовіковій свідомості нашого народу – дарувати. Я вважаю, із цією азіатчиною треба закінчувати», – зазначив Сергій Іванов.

Велика Британія

На захист шотландського віскі

Влада Великої Британії готова на нові кроки для запобігання продажу «псевдошотландського» віскі: багато виробників, які жодним чином не причетні до Шотландії, активно користуються популярністю цього напою за межами Британських островів.

Як зазначає The Wall Street Journal, влада створить реєстр винокурень і фірм, що є визнаними виробниками скотча. Включити до нього планують компанії, пов’язані з будь-яким з етапів виробництва – від ферментації до розливання.

Таким чином, шотландський віскі віднесуть до інших алкогольних напоїв і продуктів харчування захищених географічних зазначень і захищених найменувань місця походження, включаючи шампанське з Шампані та сир «Рокфор».

Як зазначає BBC, нова система називається Spirit Drinks Verification Scheme. Виробники міцних алкогольних напоїв будуть зобов’язані взяти участь у цій програмі, якщо матимуть намір торгувати у межах Європейського союзу. Шотландський віскі стане першим експериментом у межах цієї системи. Пізніше, як очікують, захист буде поширений і на інші напої, прив’язані до конкретної географічної зоні, наприклад, сомерсетський бренді та північноірландський віскі.

Загальноєвропейське законодавство забезпечує шотландському віскі та іншим подібним продуктам рамковий захист. Наразі проблема полягає, скоріше, у відсутності коштів для її реалізації на території Великої Британії.

Сертифікати автентичності і ліцензії видаватиме британська Служба з податків і митних зборів. Участь у програмі добровільна. Потенційним учасникам доведеться погодитись на перевірку британською владою їх виробництва у Шотландії відповідно до суворих вимог Європейського союзу. Зокрема, щоби скотч вважали справжнім, віскі потрібно витримувати не менше за три роки на території Шотландії, винятково в дубових бочках.

«Система підтвердження дасть людям змогу бути впевненими в тому, що вони отримують саме те, за що платять, – скотч, тобто кращий алкоголь у світі», – заявив високопосадовець британського міністерства фінансів Денні Александер, до речі – шотландець, як підкреслює WSJ.

Виробництво віскі в Шотландії забезпечує приплив близько 4 млрд фунтів ($6,6 млрд) на рік в шотландську економіку і створює робочі місця для понад 10 тис. осіб, свідчать дані британського уряду.

У 2012 році шотландський віскі посідав 10-те місце за обсягом продажів серед товарів, що виробляють у Великій Британії, випередивши автокомпоненти і зрівнявшись із солодовим пивом. Його частка в експорті продуктів харчування і напоїв перевищила 25%.

За оцінками Шотландської асоціації виробників віскі, експорт цього напою учасниками групи у 2012 році збільшився на 1% – до 4,27 млрд фунтів. Третина продажів припадала на країни Європейського союзу, перші місця посідають Франція, Іспанія і Німеччина.

Попередні дані за 2013 рік свідчать, що постачання шотландського віскі за кордон досягли рекорду, перевищивши $9 млрд, а лідерами споживання стали Франція і Росія, повідомляє новозеландська 3dnews. Віскі з Шотландії користується особливим попитом у країнах Азії, його популярність щороку зростає у Бразилії та країнах Африки.