Щоденний контроль якості молока і здоров’я вимені

0

Підготувала Анна Назаренко за матеріалами доповіді Девіда А. Рейда на V Міжнародному конгресі для спеціалістів галузі скотарства «Зоетіс»

Якщо молочне господарство має на меті змінити деякі виробничі процеси, перше, над чим слід замислитися: які саме зміни підуть на користь коровам? Адже результати цих рішень позначаться на подальшій продуктивності тварин та їхньому здоров’ї.

Головні напрями контролю маститів

Спершу варто подивитися, як оператори на фермі доять корів (технічне виконання процесу доїння). Далі – чи комфортно тваринам перебувати у доїльній залі, і як працює система доїння. Адже обладнання для доїння впливає на рівень захворювання маститами трьома способами: може передавати інфекцію від однієї корови другій, погіршувати стан і пошкоджувати шкіру дійок та їхніх кінчиків, а також механічно – через стан дійкової гуми у стакані доїльного апарата. Якщо гума має дірки, навколо дійки накопичується повітря, тоді туди може засмоктатися заражене молоко із хворих дійок за зворотного відпливу (удару) молока.

Ключовим чинником, що призводить до захворювання на мастит, є кількість бактерій наявних на дійках у момент під’єднання до них доїльного обладнання. Тож якщо ідеально підготувати вим’я корови до доїння, кількість хвороботворних бактерій можна знизити на 80–85%. Тобто у доїльну залу корів слід заводити настільки чистими, наскільки це можливо. Дуже грубі кінчики дійок або подразнення на шкірі слугують осередками бактерій, і очистити їх дуже складно.

Важливе правило: завжди робіть лише те, що буде ліпшим для корови

Звертайте увагу на розпорядок дня корів: що для них є звичною поведінкою, та як вони «співпрацюють» із робітниками ферми. Спостерігайте за поведінкою корів під час годівлі, споживання води, лежання, що вони роблять протягом доби. Це дасть змогу дотримуватися основних правил успішного молочного підприємства:

  1. Здорові корови приносять прибуток.
  2. Контроль усіх витрат.
  3. Не існує в менеджменті жодних рішень, які б не варто було піддавати сумнівам. Якщо певні процеси на фермі завжди виконували певним чином, це ще не означає, що це було єдиним правильним рішенням.
  4. Не робити ніяких змін, доки не визначитеся який саме ефект ви від цього очікуєте. Часто зміни роблять лише тому, що «так нам сказав експерт-консультант», а не тому, що господарство справді цього потребує.

Загальна картина умов утримання корів

Тут є три аспекти, яким слід приділяти максимум уваги на фермі:

1. Корови. Більшість менеджерів стада не щодня спостерігають за тваринами. Аномальна поведінка корів пов’язана із низькою молочною продуктивністю і збільшенням інфекцій у стаді, та багато фахівців сприймають таку поведінку за нормальну.

2. Робота працівників ферми. Якщо під час підготовки до доїння половина корів в установці брикаються, це свідчить про стрес у тварин, який впливає на рівень надоїв. Отже, спостерігайте за тим, як працівники поводяться із худобою.

3. Обладнання. Замалі розміри станків та некомфортні конструкції доїльних установок, де тварини часто отримують травми, спонукають їх уникати таких місць. Відполіровані труби огорож у доїльній установці свідчать про брак місця для корів.

Від розміру станка для лежання залежить тривалість фази відпочинку корови. Тому сам станок має бути якомога комфортним для тварини. Металеві частини розподілювача не мають торкатися виступаючих частин тулуба корови, інакше тварини отримуватимуть садна й гематоми. І коли такі корови на шляху в доїльну залу випадково подразнюють свої травми, це викликає у них стрес і неодмінно призведе до зниження надоїв. Але найбільше тварини травмуються через незручне устаткування в корівнику, що призводить до серйозних наслідків: пошкодження суглобів кінцівок або навіть хребта.

Аби визначити, чи відповідає устаткування корівників потребам худоби, слід щодня спостерігати за перебігом рутинних процесів. До того ж важливо адекватно сприймати реальну ситуацію на фермі – чи поведінка кожної тварини є звичною, нормальною. Тому звичайні спостереження допоможуть як слід зосередитися на критичних моментах, якщо такі існують. Завдяки цьому задля підвищення ефективності виробництва можна зробити незначні зміни без великих витрат коштів. Щоб отримати високу якість молока у господарстві варто чітко дотримуватися протоколів доїння і гігієни підстилки.

Тиск на дійки

Сам процес доїння, а точніше робота елементів доїльного апарата, чинить різний вплив на дійки залежно від фази пульсації (доїння або відпочинок). У той момент, коли у доїльному стакані гума переходить із закритої стадії у відкриту, дійка вимені розтягується у двох напрямках: за шириною і довжиною. А за низького або жодного тиску дійка максимально глибоко затягується у стакан.

На момент під’єднання доїльного апарата до вимені корови у стаканах виникає так званий «позитивний тиск», і через декілька секунд починається віддача молока. Якщо віддача молока закінчилася, а апарат ще під’єднаний до вимені, він перетискає верхівку дійки, чим спричинює її набряк та завдає тварині болю.

Підготовка, молокоутворення і вплив доїльних установок

Підготовку до доїння американські фермери починають зі стимуляції дійок, яка триває 10–12 с. У цей час нервова система корови передає у мозок (гіпофіз) сигнал, і починає виділятися окситоцин, який переноситься із кров’ю до вимені, де відбувається продукування молока. Водночас у вимені створюється значно більший тиск, аніж в атмосфері. Між виділенням окситоцину гіпофізом та початком продукування молока проходить близько 80–90 с. Тому саме за цей проміжок часу слід провести повну підготовку до доїння аби вчасно надягти доїльний апарат на вим’я.

Під час підготовки до доїння для попередньої обробки дійки дезінфектантом виділяють 20–30 с.

За доїння в роботизованих установках виділення окситоцину відбувається під дією умовних рефлексів, пов’язаних із відчуттями корови. Таке доїння має свої переваги: оскільки процес підготовки щоразу проходить абсолютно однаково, тварини швидко призвичаюються, а виділення молока відбувається систематично. Проте це може бути й недоліком доїльних роботів: на очищення дійок завжди виділяється однакова кількість часу не залежно від ступеню їх забрудненості.

Серед звичайних доїльних установок найбільший ефект від умовного рефлексу має установка типу «карусель». На таких установках маніпуляції з вименем дояр починає відразу, щойно корова стає на доїльне місце. В інших установках (типу «ялинка» та «паралель») на ефект рефлексу виділення молока впливає відстань від доїльного місця, в якому стоїть корова, до дояра. Робітнику потрібен певний час аби провести необхідні маніпуляції на вимені всіх корів в установці. Та важливо пам’ятати, що корови залежні від звичок і найліпше реагують на послідовні та звичні маніпуляції й процедури.

Антагоністом окситоцину в продукуванні молока є адреналін: якщо тварина перебуває під дією стресових чинників, то її організм виділяє адреналін, який пригнічує продукування молока. Якщо адреналін виділився за півгодини до доїння, то корова може зовсім не дати молока. Тому значну роль відіграють і підготовчі до доїння заходи: запускання корів у доїльну залу, поводження працівників із тваринами протягом дня.

 

Комфорт і гігієна у доїльній установці

Спостерігайте за тим, як корови стають на доїльні місця, як вони себе поводять під час обробки вимені, під’єднання доїльного апарата та під час його зняття. Чи, можливо, корови часто самі знімають його? Це зазвичай означає, що процес доїння триває довше, аніж потрібно. А після того, як тварини збивають доїльний апарат на підлогу, він не лише забруднюється сам, а й може всмоктати бруд всередину.

Після зняття доїльних стаканів зверніть увагу на наявні кільця на дійках корови: їхню кількість і колір. Червоне кільце на верхній частині дійки свідчить про те, що доїльний стакан був неправильно під’єднаний.

Коли йдеться про доїльну установку, варто пам’ятати про різницю між роботизованою й звичайною системою доїння. Роботизована установка є високотехнологічним обладнанням, яке потребує належного обслуговування. Звичайна доїльна установка, хоча й не така складна в обслуговуванні, проте також потребує догляду. За потреби слід проводити перевірки її роботи (наприклад графічне зображення роботи пульсатора). Окрім того, звертайте увагу на стан елементів промивної системи. Також важливо мати відповідну програму контролю і заміни вакуумної системи. Та, на жаль, на багатьох молочних фермах світу однією з головних проблем у виробництві молока є недотримання програм перевірки.

Для підтримання чистоти дійок перед доїнням важливу роль відіграють також контейнери для зберігання чистих та брудних серветок і рушників. Слідкуйте за тим, щоб чисті рушники не потрапляли у забруднені контейнери.

Інколи чистоту обладнання, а саме доїльних стаканів, можна легко перевірити, протерши їх вологим рушником зсередини. Після кожного доїння важливо діставати з молокопроводу й оглядати фільтри для молока. Вони слугують таким собі звітом щодо дотримання гігієни доїння.

Завдяки регулюванню висоти вакуумного шланга можна підняти або знизити рівень тиску в доїльному апараті. Якщо під кінець доїння тиск у шлангу становить 41 кПа, в доїльному апараті він також буде близько 41кПа, тож випадкове відключення шланга не причиняє корові біль.

Варто також контролювати довжину кожного із шлангів доїльного апарата. Задовгі шланги перегинаються, знижують тиск в апараті, їх незручно застосовувати, й вони заважають тваринам проходити через установку.

Доїльні стакани європейського виробництва зазвичай розраховані на максимум 1800 доїнь. Тож їх слід вчасно замінювати, адже це єдина частина обладнання, яка безпосередньо контактує із вименем корови.

Додатковий контроль

За обробки вимені після кожного доїння важливо зняти залишки молока, що можуть утворювати плівку на дійці. Якщо дійка не повністю занурена у дезрозчин, бактеріям залишиться достатньо поживних речовин для подальшого розмноження.

Чистота самих корів не має залишатися поза увагою. Перед доїнням слід оглядати задню частину грудних та особливо передню тазових кінцівок. Якщо бруд на них вологий, це означає, що тварина забруднилася не в стійлі, а дорогою до доїльної зали. Відповідно, сухий бруд свідчить про неналежний стан підстилки у стійлі.

У США на молочних фермах із прив’язною системою утримання стійла корів зазвичай чистять та додають свіжу підстилку раз або двічі на день. Однак за переходу на безприв’язну систему цьому приділяють значно менше уваги – чистять навіть не щодня. Також серед американських фермерів поступово набуває популярності пісок у якості підстилки в корівниках.

Та для підтримання чистоти в корівнику і доїльній залі працівники потребують належних інструментів. Це стосується щіток і шлангів, а також засобів для миття доїльного обладнання. Якщо ці інструменти буде зручно використовувати працівникам, на фермі постійно підтримуватимуть чистоту.

Секрети американського успіху

Приділяйте достатньо уваги згаданим вище аспектам («тварини», «люди», «обладнання»). Так можна підвищити рентабельність молоковиробництва. Догляд обладнання й вчасно проведені його перевірки дають змогу отримати високі надої. Низький вміст соматичних клітин у молоці та, відповідно, низький рівень захворювань на мастит означає, що гігієну дотримують – дійки чисті.

Правильний менеджмент дійного стада:

  • спостереження та огляд корів (візуальний огляд, перевірка консистенції гною, рухів тварин та їхньої поведінки під час годівлі, соціальної поведінки);
  • спостереження за роботою працівників ферми (перебіг виробничих процесів);
  • менеджмент годівлі (корм, його змішування та роздавання, годівниці, вода);
  • стан корівника, доїльної установки (переміщення корів, налаштування обладнання, поведінка тварин);
  • огляд та аналіз даних (як комп’ютерних, так і паперових записів).

Важливо прописати кожен крок процедури підготовки та самого доїння у протоколі, аби працівники не забували виконувати їх та чітко розуміли, що від них вимагає менеджер.

Аби корови почувалися на фермі комфортно, людям слід якомога менше втручатися в їхнє повсякдення. Якщо ви організуєте менеджмент із урахуванням цього, отримаєте більше молока від своїх корів.