Українці обирають французьку генетику кукурудзи

0

Левову частку успішного майбутнього врожаю становлять генетичні особливості та якість насіннєвого матеріалу. Українські аграрії з-поміж іноземних селекцій здебільшого висівають кукурудзу французьких насіннєвих компаній. Тож чим це зумовлено, деякі із фахівців розповіли журналу Agroexpert.

 

Михайло Колісник, голова ФГ «Златопіль», Полтавська обл.:

– Наше господарство має як товарні, так і насінницькі посіви. На площі 1000 га повністю дотримуємося сівозміни, а на ділянках розмноження витримуємо потрібну просторову ізоляцію. Сіємо 400 га кукурудзи, з них 100 га – висіяно після попереднику соняшник під гібридом Маs 36 компанії «МАЇСАДУР Семанс». Рослини інтенсивно розвиваються на початкових стадіях вегетації, мають конкурентну перевагу над бур’янами, схожість насіння – 99%, а ціна на посівну одиницю є доволі прийнятною.

Цього року кукурудзу ми висіяли 8 квітня і дуже задоволені станом посівів. Торік під кукурудзою цієї компанії мали 300 га, урожайність була 100–105 ц/га, а подекуди навіть 125 ц/га. Маємо досвід співпраці із компанією «МАЇСАДУР Семанс» щодо розмноження насіння кукурудзи, а з компанією Сингента – із соняшнику. Тож уже на власному досвіді переконалися, що насіння іноземної генетики, вирощене в Україні, високоякісне. Насіннєва компанія дуже ретельно слідкує за всіма процесами догляду, за дотриманням сортової чистоти та запилення. Наразі встановлюємо зрошувальне обладнання, аби наступного року розмножувати кукурудзу вже на 25 га, насіннєва компанія нині зрошує всі насінницькі посіви і має для цього фінансову підтримку господарств.

Володимир Кононенко, агроном, ТОВ «Скіф», Полтавська обл.:

– Обробляємо  3600 га ріллі. Тримаємо 1600 голів ВРХ, із них близько 700 голів дійного стада.  Для потреб тваринництва вирощуємо кукурудзу на силос, в середньому 150 га. За показниками якості корму і перетравності надаємо перевагу насінню французького гібрида Джоуді компанії «Лімагрейн». В минулому році зібрали по 470 ц/га зеленої маси.

Михайло Журба, головний агроном СТОВ «Лан», Черкаська обл.:

– Вирощуємо кукурудзу різних виробників на площі 1000 га із 5000 га ріллі. Більшу площу з 350 га кукурудзи на силос засіяли цього року гібридом Маs 44 компанії «МАЇСАДУР Семанс», нині посіви мають чудовий вигляд. Із компанією працюємо вже майже 4 роки. Торік зібрали в середньому 500 ц/га зеленої маси. Маємо близько 1000 голів дійних корів. За рік у нас випадає 40–450 мм опадів, вистигають навіть пізні гібриди, як-от Маs 53 із ФАО 460.

Ігор Ліщинський, головний агроном із захисту компанії «Агропродсервіс», Тернопільська обл.:

– Із 40 000 га оброблюваних угідь вирощуємо близько 7500 га кукурудзи на зерно. До 35% висіваємо гібриди Декалб компанії «Монсанто», також сіємо кукурудзу компаній «КВС», «Піонер», «Лімагрейн», «Сингента».

Закладаємо щороку демоділянки із кукурудзи (близько 150 гібридів), порівнюємо різні гібриди і результати врожайності із показниками у товарних посівах. Гібриди ДЕКАЛБ стабільні за урожайністю незалежно від погодних умов різних років, мають гарну вологовіддачу. Ми їх висіваємо вже понад 10 років. Цього року маємо 8 гібридів від 260 до 360 ФАО. Середня врожайність у товарних посівах сягає 85–90 ц/га. Купуємо насіння як розмножене в Україні, так і за кордоном. Висівали насіння, оброблене інокулянтом ТОРК, тож посіви краще розвивалися на перших етапах вегетації, трохи постраждали від заморозків, але рослини швидко оговталися і наростили вегетативну масу. Гібрид ДК 4014 добре розвивається у зріджених посівах.

Мій колега був на заводі та у лабораторії компанії «Монсанто» у Франції й особисто переконався, які показники якості висувають до насіння. 

Михайло Паламарчук, головний агроном, АФ «Сокільча», Житомирська обл.:

– Обробляємо 2550 га ріллі, площі під кукурудзою на зерно і на силос займають до 1000 га. Близько 35–40% угідь засіваємо насінням компанії «Євраліс», із якою співпрацюємо майже 10 років. Гібриди цієї компанії обираємо за високу врожайність, швидку вологовіддачу, посухостійкість та стійкість до хвороб. Спільно із компанією «Євраліс» проводимо досліди із вивчення норми висіву, густоти стояння рослин кукурудзи.

У нашій зоні випадає за рік в середньому 500–600 мм опадів. В минулому посушливому році зібрали по 85 ц/га кукурудзи на зерно та 458 ц/га на силос.

Дмитро Малій, головний агроном СТОВ «Промінь», Миколаївська обл.:

– Маємо в обробітку 7200 га, із них 1371 га під кукурудзою на зерно, 559 га – на силос. Утримуємо 1600 голів дійного стада чорно- та червоно-рябої порід ВРХ. 147 га засіяно гібридом VASILI (Mas 28.A) компанії МАЇСАДУР Семанс, який вирощуємо вже близько 3–4 років. Торік проводили аналіз зеленої маси  і з’ясувалося, що маємо непогані показники перетравлюваності. Гібрид має ремонтантні ознаки, стебло потужне, високе, залишається зеленим навіть за утворення качанів.

На площі 25 га висіяли нині ранньостиглий гібрид кукурудзи Mas 25.F на зерно (ФАО 250), сподіваємося отримати раннє зерно в кінці серпня – на початку вересня.

Цього року також посіяли люцерну Галексія компанії МАЇСАДУР Семанс і вже готуємося до другого укосу.

Андрій Зубов, директор «Ланна-Агро», Полтавська обл.:

– Цьогоріч висіяли кукурудзу на силос компанії «Лімагрейн», яку обрали завдяки високим показникам протеїну та перетравлюваності. Із 5000 га ріллі маємо 1800 га під кукурудзою, в тому числі 450 га силосної та 1350 га кукурудзи на зерно. Зернову кукурудзу на 80% засіваємо насінням компанії «Монсанто», із якою працюємо вже 5-й рік. У гібридах для нас важливі показники врожайності та посухостійкості, позаяк у нашому регіоні випадає 180 мм опадів у рік.

Юрій Лила, власник СТОВ ім. Шевченка, Черкаська обл.:

– Обробляємо 3000 га ріллі, зокрема 1500 га кукурудзи. З них засіваємо 1000 га кукурудзи на зерно і 500 га силосної. На половині площ кукурудзи на силос у нас висіяний гібрид Маs 44 компанії «МАЇСАДУР Семанс», з якою працюємо вже другий рік поспіль. Велику увагу приділяємо якісному силосу, бо маємо 1250 голів дійного стада. Основою заготівлі якісного силосу є висока врожайність, збирання в оптимальні фази та правильне трамбування зеленої маси. До вибору гібридів підходимо уважно, маємо свої ділянки, де постійно випробовуємо нові та популярні гібриди. Торік зібрали по 300 ц/га зеленої  маси гібрида Маs 44, частину лишили на зерно й отримали 95 ц/га. Гібрид прогнозований у вирощуванні, врожайний, листкова маса довше залишається зеленою. Минулого року в господарстві проводили семінар, де ділилися досвідом вирощування кукурудзи та заготівлі силосу, цьогоріч плануємо подібний захід у серпні.