Виклики, проблеми й досягнення молочної галузі у 2017 р.

0

У Києві 30 листопада відбулася Х Всеукраїнська конференція з міжнародною участю МОЛОЧНИЙ БІЗНЕС – 2017. Експерти обговорили стан молочної індустрії України та світу, зокрема до виступів були запрошені Якоб Бранд, менеджер міжнародного бізнесу Rabobank (Нідерланди) з доповіддю «світовий молочний ринок: відновлення після кризи», Даніел Дойлідко, керівник адміністрації Польської молочної палати: «Тенденції розвитку молочної галузі в країнах Східної Європи» і Олексій Богданов, начальник Головного управління ЗЕД Міністерства сільського господарства та продовольства (Республіка Білорусь): «Стратегія диверсифікації експортних поставок молочної продукції в Республіці Білорусь». Зокрема, пан Богданов зазначив, що Білорусь посідає 2 місце у світі за виробництвом молока на душу населення країни, а до багатьох країн, в тому числі Африки та Азії білоруські виробники постачають одразу декілька видів молочних продуктів.

Загалом, експерти наголошують на необхідності розглядати Китай та країни Африки як потенційних імпортерів молока і молочної продукції українських виробників. Однак, «у 2016 р. Україна виробила 24 млн т молока, а в 2017р. – 10,68 млн т (за статистичними даними). За даними ж експертів цей обсяг виробництва у 2017 р. був на рівні 7,5 млн т молока», – Вадим Чагаровський, голова Ради директорів (Спілка молочних підприємств України). Кількість поголів’я дійних корів у 2017 р знизилася до 2,1 млн гол. При цьому актуальним залишається питання контролю та запобігання фальсифікації молочних продуктів, зокрема масла й творога, деякими молокопереробними підприємствами. Також в країні активізувався «сірий ринок» – малі переробні цехи, які переробляють приблизно 600 тис т молока/рік і які складно контролювати за якістю продукції та дотриманням стандартів. Цю кількість молока недоотримують великі переробні підприємства. Загалом, більше половини сільгосппідприємств України працюють « в тіні».

Щодо експорту – великий потенціал криється у постачанні на зовнішні ринки продуктів глибокої переробки: демінералізована суха сироватка, лактоферини, сири з сироваткових білків, тобто продуктів з доданою вартістю.

Володимир Лапа, керівник Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту прав споживачів, виступив з темою «Регуляторне законодавство, перевірки, фальсифікат в молочному виробництві». Так, з квітня 2018 року набуває чинності Закон 2042 («Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин»), за яким розроблено новий план державного контролю виробників харчових продуктів, він відповідатиме регламенту Європейського Союзу. Усі необхідні нормативні документи для запровадження більш ефективного держконтролю будуть напрацьовані Держпродспоживслужбою та затверджені до моменту набуття чинності закону. Також Служба продовжує роботу з розширення експорту вітчизняних продуктів.