Здорові телята з мінімальними втратами

0

Анна Назаренко, Agroexpert (Україна)

 

Цьогорічний семінар від журналу Agroexpert «Моя молочна ферма» запам’ятається його учасникам великою кількістю актуальної інформації та корисних порад як від консультантів, так і практиків щодо ефективного вирощування молодняку на молочній фермі. Захід проходив 9 листопада у рамках виставки «ІнтерАгро 2016».

Здоровий молодняк – запорука успішного молоковиробництва. У світі існує багато методів і систем вирощування телят: їх обговорюють, використовують, критикують та хвалять. Та на практиці кожне господарство свій шлях до успіху в цій справі змушене прокладати крізь тернії самотужки. Аби полегшити цю роботу фахівці з вирощування молодняку звертаються за порадами до консультантів або колег. На нашому семінарі консультанти і провідні спеціалісти від великого до малого сільгосппідприємств поділилися з відвідувачами своїм досвідом та новинками у вирощуванні телят.

Правильна годівля телят

Молодий організм тварин найуразливіший здебільшого до проносів та респіраторних захворювань, що зазвичай виникають під дією стрес-чинників. Одним із яких є помилки у годівлі телят чи різкий і неврегульований перехід на інший вид корму. Про те, як за допомогою правильної концепції годівлі молодняку створити базу для майбутніх високопродуктивних корів йшлося у доповіді Манфреда Пфайфенбергера – консультанта компанії Schaumann Agri.

Наразі в Європі для виробників молока найбільшою проблемою є ціна на цей продукт. У літній період (липень – серпень) вона становила майже 30 євроцентів/л молока. Проте найліпші господарства мають 25 євроцентів/л виробничих витрат, тож у цей період для них вироблення молока стає збитковим. Відтак багато фермерів почали використовувати систему випоювання телятам незбираного молока досхочу. Це коли для малечі молоко перебуває у постійному доступі. Втім, його якість слід постійно контролювати, аби у телят не виникли проноси. Раціональним рішенням для запобігання проносів є використання спеціальних підкислювачів молока. Підкислене молоко телята отримують після молозивного періоду впродовж 3 тижнів adlibitum. Завдяки правильному приготуванню суміші молока з кислотою та дотриманню оптимальної його температури (38°С, але не нижче 35°С), суттєво зменшується ризик потрапляння молока у рубець телят, виникнення проносів та інших проблем із травленням. До того ж випоювати телятам молозиво або молоко найліпше з пляшки чи відра із соскою, притримуючи його вище голови тварини. Таким чином теля питиме його повільно, маленькими ковтками.

Ще однією європейською тенденцією вирощування здорового молодняку є згодовування телятам сіна, починаючи із 8 дня їхнього життя (приблизно 20% подрібненого сіна у раціоні). Для цього складають повнозмішані раціони, які містять концкорми, сіно, інколи з додаванням соломи, меляси. Такий раціон сприяє належному розвитку органів травного тракту молодого організму.

Інші важливі чинники

Генетичний ресурс також є вирішальним у вирощуванні високопродуктивних тварин. Зокрема, це якість генетичних матеріалів (спермодози, трансплантація ембріонів тощо). Проте не варто забувати, що умовам утримання молодняку і, безперечно,годівлі необхідно приділяти неабияку увагу. Для того, щоб отримати здорове теля, слід вчасно запускати тільних корів, про що зазначив Віктор Щур із компанії «Текро» під час своєї доповіді. Так, відносно стресовим методом запуску корів вважають запускання за 45 днів до отелення (мінімум 35 днів) із раціоном із соломи зернових.

Утім, перебіг отелення відіграє важливу роль у подальшому рості та розвитку народженого теляти. Тому важливо забезпечити чистоту та гігієну в боксі для отелення. За належної підготовки тварин до отелення близько 95% корів і нетелей теляться самотужки. Іноді допомога людини навіть може зашкодити нормальному перебігу цього процесу.

Важливо вчасно згодувати теляті молозиво – у господарстві має бути банк молозива (вміст імуноглобулінів не менше 70 г/л). Згодовувати його слід у кількості 8–10% від маси тварини, але не менше 3 л/день. Із сьомого дня можна переводити малят на випоювання молока (можна збірного) разом із додаванням комбікорму. До того ж слід пам’ятати, що у телят обов’язково має бути вільний та постійний доступ до свіжої води. Адже інколи саме через брак води знижується споживання корму, а з ним і темпи росту молодняку.

Найбільше проблем у вирощуванні телят від народження до 2-місячного віку спричинюють неонатальні діареї. Про їхні особливості, а також профілактичні заходи та боротьбу з цими захворюваннями, розповідав Максим Павленко – консультант компанії «Біовета Україна». Неонатальні діареї телят – це поліфакторне захворювання, що уражує травний тракт новонароджених тварин та викликає їхню загибель. Проте хочеться наголосити, що у худоби чутливість до інфекції з віком знижується.

У різному віці теляти збудниками діареї можуть слугувати: Escherichia coli,Rotavirus, Clostridia (0–5 днів життя), Rotavirus, Coronavirus, Clostridia (5–15 днів), Salmonella, Clostridia, Cryptosporidia (7 днів – 6 місяців), Cryptosporidia , Coccidia (21 день – 6 місяців).

Майже у 70% новонароджених телят спостерігають дефіцит імуноглобулінів. Тож інфекції зазвичай виникають саме через такий низький статус імунітету. Тому вчасне та правильне згодовування молозива (можна навіть 20% від маси теляти, але через зонд) із нормою не менше 120 г/л імуноглобулінів сприяє підвищенню стійкості організму тварин до захворювань. Під час молочного періоду вирощування телят слід утримувати в індивідуальних боксах (іглу), проводити ретельне чищення та дезінфекцію боксів, аби мінімізувати ризик захворювання діареями. За виникнення інфекції – ізоляція і лікування тварини. До неспецифічної профілактики відносять: належну допомогу під час отелення, якісний менеджмент молозива, вчасне його випоювання (протягом 30–60 хв після народження), стимуляцію імунітету впродовж 24 годин після отелення.

Вирощування телят. Досвід практиків

Як саме налагоджена годівля та утримання телят у деяких господарствах Сумської та Чернігівської областей розповів Олександр Свердліков (Кролевецький комбікормовий завод). Відомо, що кількість телят та первісток у стаді великою мірою зумовлює прибутковість ферми. Кожне теля, що передчасно вибуло (до 24-міс. віку) – це втрачена можливість підвищення генетичного потенціалу стада.

Середня ціна на ремонтних нетелей наразі в Україні перебуває на рівні 1600 дол. США/гол. Тож, якщо у господарстві налагоджене вирощування ремонтного молодняку, є можливість отримати прибуток і шляхом продажу телиць іншим господарствам. За скорочення міжотільного періоду на 1 міс. можна додатково отримати для стада 2–3-х первісток. Якщо досягти зменшення смертності телят на 10% від норми по стаду – це додатково ще 3–5 первісток. Також у вирощуванні молодняку важливо аналізувати й дані відтворення і молочної продуктивності по стаду.

У господарстві встановлюють точки виробничого контролю із програми вирощування ремонтного молодняку:

1. 060 днів – подвоєння живої маси

2. 61120 днів–приріст близько 0,9 – 1,0 кг

3. Контроль: у віці 120 днів маса не менше 125 кг

4.121180 днівприріст близько 0,850,9 кг (ЖМ 170180 кг)

5. 13–14 міс. – досягнення висоти у крижах 130 см та живої маси 380 кг

6. До 15 міс. –осіменіння

Кожний додатковий кілограм приросту, отриманий до відлучення теляти, додає до 750 кг молока за майбутню лактацію.

У господарствах агрохолдингу «Кернел» наразі утримують близько 16,5 тис. гол. ВРХ (8200 гол. – фуражні корови) із середньою продуктивністю 6500 л молока на фуражну корову. Такі дані навів у своїй доповіді Михайло Травецький. Концепція вирощування здорового молодняку ВРХ в агрохолдингу складається із: визначення цілей, підбирання батьківських пар, процесу запліднення, ведення тільності, отелення та безпосередньо вирощування тварин.

Мета вирощування телят – отримання в подальшому від корови молока високої якості – не зовсім чітко визначає саму суть цього питання. Сьогодення диктує свої умови, тому вирощування молодняку,аби воно було рентабельним,має приносити користь у різних аспектах ведення тваринництва. Адже, приміром, рентабельність виробництва молока дуже залежить від сезону: влітку закупівельні ціни різко падають, інколи навіть нижче собівартості. Також через гонитву за великими надоями втрачається якість молока (вміст жиру та білка). Тому важливо підійти дуже відповідально до підбору батьків (їхніх ліній та порід) майбутніх телят.

Іон Морару розповів не лише про власний досвід вирощування молодняку на еко-фермі «Своє Свіже», а й акцентував увагу щодо небезпеки респіраторних захворювань молодняку. Так, у тварин може виникнути неспецифічна бронхопневмонія незаразної етіології або інфекційна респіраторна патологія бактеріальної чи вірусної етіології. Тому важливо зробити правильну діагностику тварин у разі виникнення підозри на захворювання. Та все ж – найліпше проводити профілактику. Адже телята, які хворіли на хронічну бронхопневмонію, дуже рідко повністю одужують, і використовувати їх для ремонту стада не рекомендовано. Що ж до вакцинації – у кожному стаді до неї слід підходити індивідуально, адже інколи вакцина не може забезпечити належного ефекту, якщо щеплюють ослаблених чи навіть уже захворілих телят. Тому, аби отримати ефект від вакцинації, слід спочатку мінімізувати стрес – який є головним чинником зниження імунітету тварин.

Наразі за умови низьких цін на молоко згодовувати телятам натуральний продукт замість замінника є економічно доцільним. Проте новою тенденцією є згодовування молодняку сквашеного або підкисленого молока.

Якщо ж господарство отримує високоякісний молодняк – подальше його використання у дійному стаді також потребує дотримання певних умов утримання худоби аби продовжити тенденцію ремонту та поліпшення показників стада. Консультант компанії «Байєр» Андрій Турчик розповів про технологію запуску корів. Оскільки отримати здоровий молодняк можливо за умови правильного переведення корів на сухостій, контролю захворювань, вчасної діагностики та, за потреби, проведення необхідного лікування у цей період.

Ось такі багатогранні, цікаві та пізнавальні доповіді про сучасні тенденції вирощування молодняку в Україні й світі лунали під час семінару. І, звісно ж, наприкінці не обійшлося без традиційного розіграшу призів від партнерів журналу серед відвідувачів нашого заходу.